مسابقه ایرانی هوش مصنوعی

۱۳۹۱/۰۶/۰۹ ۱۱:۴۵ Salar https://www.blogger.com/profile/08261083424775464146 منتشر شده در تاریخ : ۱۳۹۱/۰۶/۰۹ دسته بندی : ، ، 4

مسابقات آنلاین شبیه سازی و برنامه نویسی که اخیرا راه اندازی شده است بر روی هوش مصنوعی تاکید دارد. این مسابقات به صورت دوره ای و آنلاین برگذار می شود و برای برندگان نیز جایزه هایی تعیین شده است.
دور اول مسابقه موش پنیر یاب است که برنامه نویس باید با استفاده از پکیج های آماده شده الگوریتم خود را در زبان برنامه نویسی منتخب خود پیاده کرده و مسائله را سریعتر از رقیب خود حل کند.
نمایی از مسابقه در حال اجرا:
با توجه به بسته های شروع موجود آغاز کار بسیار ساده است. با استفاده از همه معلومات داده شده به روبات مانند موقعیت پنیرها ، دیوارها و رقیب و با به کار گیری از بهینه ترین روشها و الگوریتمها باید سریع تر از رقیب پنیر و امتیاز بیشتری بدست آورد.
در نگاه اول مسئله بسیار ساده می رسد و با توجه به اینکه هیچ مجهولی نداریم به ظاهر با استفاده از یک الگوریتم (مانند A-Star) می توان به نتیجه رسید. اما همینجا است که الگوریتم های بهینه سازی نتیجه، کاربرد پیدا می کنند و شما باید در هر لحظه سعی کنید با پیش بینی ها بهترین مسیر را انتخاب کرده و بیشترین پنیر را بدست آورید.

به قولی معروف: ما روباتهایی باهوش درست نمی کنیم، ما سعی دارین روباتهایی درست کنیم که کمتر احمق باشند.

جوایزی که برای مسابقه (یا دوره مسابقات؟) در نظر گرفته شده (100 هزار تومان برای نفر اول و... است) که برای یک چنین مسابقه ای اغوا کننده هستند. اما چندین ابهام و اشکال در این میان وجود دارد.
با توجه هزینه ها و جوایز هیچ تبلیغاتی روی آن صورت نگرفته(تا آنجایی که می دانم) و این جای شک را ایجاد می کند که آیا واقعا قادر به پرداخت هستند؟ (با توجه به پاسخ سوالی که به من در فروم دادند تمام هزینه به صورت شخصی بر عهده شخص متولی است)
مسئولین و متولیات معرفی نشده اند. با توجه به چنین ایده و کار جالبی، چرا نباید خود را معرفی کنند؟ عدم معرفی به نظر مخفی کار می رسد!
امیدوارم متولیان به این موارد رسیدگی کنند. گرچه تا اینجای کار و راه اندازی سایت و مسابقه کم کاری هم نبوده است.

به نظر من تعریف مسئله ساده انجام شده است. امکانش بود که با افزودن جزئیات و مسائل بیشتر سختی و جذابیت بیشتری به مسابقه داد. برای مثال دو موش نتوانند روی یک خانه قرار گیرند. و یک دشمن مانند گربه برای هر دو موش باشد. و یا محیط بزرگ بوده و دید موش محدود به چند خانه اطراف و خانه های بازدید کرده باشد. و یا پنیر ها ظاهر بشوند و پس از مدتی فاسد بشوند(امتیاز منفی) و ...

یکی از اشکالات عمده ای که سایت فعلا دارد، مدت زمان کامپایل کد و انجام مسابقه است. این مدت معمولا 1 تا 3 روز طول می کشد که ناراحت کننده است. (با توجه به مشکلات کامپایل که ممکن است پیش بیاید)

نکته مهم: لطفا در چنین مسابقاتی هیچ وقت بسته های پیش فرض را آپلود نکنید. این بسته ها هیچ الگوریتمی ندارد و به طور تصادفی حرکت می کنند. با این کار فقط وقت و حجم سرور را هدر داده اید.

لینکها:
پ.ن: در فرصتی که داشتم یک روبات برای خودم نوشتم. این روبات فعلا از ترکیب دو الگوریتم استفاده می کنه و چند اشکال اساسی داره که در فرصت بعدی رفع می کنم. پس از پایان این دوره کدهایش را هم منتشر می کنم و سعی خواهم کرد توضیحی در مورد آن ها بنویسیم. لینک پروفایل روبات من.

 

4 بازخورد برای “مسابقه ایرانی هوش مصنوعی”

 1. اقا مسابقه اصلی اینجاست
  aaic.aut.ac.ir

  پاسخحذف
 2. مسابقاتت هوش مصنوعی امیرکبیره چه جالب .دومین دوره است.

  پاسخحذف
 3. ببخشید من تازه با این مسابقات و همچنین با وبلاگ شما آشنا شدم،

  لطفا در مورد الگوریتم هایی که استفاده کرده اید توضیح بدید تا ما هم راه بیفتیم، شدیدا به کمک شما نیازمند هستم،

  اگر لطف کنید و سورس کدش رو بذارید واقعا لطف بزرگی در حقمان کرده اید.

  پاسخحذف
 4. راستی صفحه اصلی وب سایتتون چرا بالا نمیاد؟!


  خواستم به اطلاعاتون رسونده باشم.

  پاسخحذف